Ad revidendum ´29

Milí naši absolventi!

V jednej piesni znejú takéto slová: „Všetci sme krásni tvojou krásou, Pane.“ Spomenula som si na ňu, keď som čítala príhovor Sv. Otca Františka mladým v Benátkach. Stretol sa s nimi nedávno, 28.apríla 2024 a adresoval im takéto povzbudenie:

„“…sme dnes tu: aby sme v Pánovi znovu objavili krásu, ktorou sme, a aby sme sa radovali v mene Ježiša, mladého Boha, ktorý miluje mladých a ktorý vždy prekvapuje.“

Naozaj, v každom z Vás je ukrytá krása, potenciál, talenty, ktoré ste už v značnej časti možno objavili a možno ich len tušíte a možno sa ešte nemali možnosť celkom prejaviť.

Dnešný deň však môže byť medzníkom vo Vašom živote: niečo krásne, náročné, každodenné končí a vy robíte prvé kroky v ústrety niečomu ešte krajšiemu, ešte náročnejšiemu, k niečomu dobrodružnejšiemu – k vedomejšiemu dosahovaniu Cieľa, pre ktorý ste boli stvorení. Verím, že naša škola Uršuľa Vám dala veľa podnetov k tomu, aby ste tento cieľ mohli viac objaviť a viac sa s ním stotožniť.

Keď by sme aplikovali slová Sv. Otca Františka na túto chvíľu, aj táto je príležitosťou, aby sme „znovu objavili krásu, ktorou sme a radovali sa v mene Ježiša, mladého Boha, ktorý prekvapuje…“ Tento Ježiš, večne mladý Boh je Počiatkom a Cieľom celého stvorenia.

Akú odpoveď mu dáte na jeho pozvanie zapojiť sa do jeho veľkolepého projektu a mať na ňom aktívnu účasť so všetkou krásou, talentami, schopnosťami, ktoré vám Boh daroval? Je to na Vás, necháva Vás v tom úplne slobodných. On Vám ponúka maximum, čo možno v živote dosiahnuť, a dokonca poskytuje k tomu všetko potrebné.

Že je tomu tak, hovorí o tom svedectvo jednej ženy, ktorá sa rozhodla pre maximálny život v plnosti a odovzdala tomuto mladému Bohu celú svoju existenciu. Mali ste možnosť stretnúť sa s ňou aj v našej škole. Svätá Angela Merici, keď zistila, že ju Boh pozýva do spolupráce na jeho projekte, s úžasom neskôr zreflektovala, čo jej pri tom pomáhalo občerstvovať sily a zároveň prekonávať ťažkosti. Sú to tri nenápadné kroky, ktorých je schopný aj každý z vás:

„Snažiť sa uvedomiť si, akú skvelú a vznešenú dôstojnosť toto Božie pozvanie obsahuje“

„Nekonečne ďakovať, že mi Boh udelil takýto dar“.

Hľadať a chcieť všetky prostriedky k vytrvalosti a pokroku až do konca“

Uvedomiť si – ďakovať – hľadať a chcieť prostriedky…

Zo srdca Vám teda prajem a vyprosujem spolu s mojimi sestrami, kdekoľvek budete a čokoľvek budete robiť, aby každý deň bol pre Vás príležitosťou znova objavovať Božiu krásu v sebe, uvedomovať si ju, ďakovať za ňu a hľadať i používať všetky dobré prostriedky k tomu, aby táto krása vo Vás zostávala živá, dosahovala svoju úplnosť a Cieľ v Bohu, ktorý prekvapuje.

A keď sa Vám niečo podarí alebo budete mať s ničím ťažkosť, neváhajte sa prísť s nami o to podeliť. Sme a zostávame tu pre vás.

sr. Lucia Balážová, OSU, predstavená Komunity sestier uršulínok v Bratislave

Najnovšie články

Ad revidendum ´29

Milí naši absolventi! V jednej piesni znejú takéto slová: „Všetci sme krásni tvojou krásou, Pane.“ Spomenula som si na ňu, keď som čítala príhovor Sv. Otca Františka mladým

Čítať viac »

Úspešní v dejepise

  Popularizácia histórie medzi žiakmi tak, aby sa stala súčasťou ich súťaženia, je jedným zo základných poslaní Dejepisnej olympiády. Každoročne sa naše gymnázium môže pochváliť peknými

Čítať viac »

Uršulínsky majáles

  Milí gymnazisti, s radosťou pozývame študentov „veľkého gymnázia“ na 2. ročník Uršulínskeho majálesu.  Čaká nás veľa zábavy a tanca, živá hudba, tombola… Vstupenky sú v predaji cez veľkú

Čítať viac »

Exkurzia do Poľska

  Wieliczka. Krakov. Osvienčim. Lagiewniki. Štyri miesta. Každé iné svojou minulosťou i odkazom pre dnešok. Wieliczka  svojou nádhernou soľnou baňou. Kráľovské mesto Krakov svojou bohatou históriou.

Čítať viac »

Sme znova vo finále!

  Do tohtoročného celoslovenského finále Juniorskej debatnej ligy postupujú v 1.kategórii Lenka, Danielka, Sofia, Anička, Tamarka, Ninka a Pali zo sekundy a v 2. kategórii Simonka, Ema z kvarty a Dorotka a Elenka z

Čítať viac »

Znovu máme zlato

V utorok, 19.marca 2024, sa  v historickej budove NR SR v Bratislave uskutočnila Zlatá ceremónia DofE 2024. Aj v tomto roku sa podarilo jednej našej študentke, dnes už

Čítať viac »
This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).